• Darmowe stocki

  Internet

  Gdzie znaleźć darmowe zdjęcia do projektów?

  Autor: Monika Loryńska

  Kiedy robimy stronę internetową czy chociażby folder reklamowy, dobrze jest mieć trochę dobrej jakości zdjęć, aby nieco ożywić projekt czy pokazać przykładową sytuację, o której piszemy w treści materiałów reklamowych.

  Co jednak gdy takich zdjęć własnych nie mamy albo nie chcemy organizować całej sesji zdjęciowej specjalnie pod ten projekt ? Na pewno nie wolno szukać ich w wyszukiwarce obrazów Google - większość z nich jest chroniona prawem autorskim. Chyba, że wiemy jak sobie ustawić wyszukiwanie, aby pokazały się tylko zdjęcia z prawami do wykorzystania.

  Podstawowym problemem związanym z wyszukiwaniem zdjęć w Google, jest nieznajomość zasad licencjonowania zdjęć. By zrozumieć te zasady, trzeba najpierw zrozumieć ogólne założenia prawa autorskiego.

  O opinię na ten temat poprosiłam prawnika, Wojtka Wawrzaka z prakreacja.pl, który zajmuje się prawem intelektualnym, oto co powiedział:

  "Zdjęcie to utwór w rozumieniu prawa autorskiego. Twórca zdjęcia ma prawo decydować o jego wykorzystaniu. Nawet jeśli wrzuca zdjęcie do Internetu, to nie znaczy jeszcze, że można z takim zdjęciem zrobić wszystko. Zasada jest taka, że jeśli autor nie wyraził w sposób jednoznaczny zgody na dalsze wykorzystywanie zdjęcia przez osoby trzecie, to z takim zdjęciem nie można zrobić nic. Można je podziwiać, ustawić sobie na tapetę, czy wydrukować, ale pod żadnym pozorem nie wolno rozpowszechniać go dalej. Dopiero, gdy autor zamieści informację, że zgadza się na dalsze wykorzystywanie zdjęcia na określonych warunkach, można takie zdjęcie wykorzystać u siebie. Ale uwaga: na warunkach, jakie określił autor.

  I tutaj właśnie dochodzimy do tego, czym jest licencja. Licencja to zgoda na wykorzystanie zdjęcia na określonych w licencji zasadach. Autor może każdorazowo określić swoje warunki licencji, ale może skorzystać również z gotowych rozwiązań jakie oferują licencje Creative Commons (CC).

  Powtórzę raz jeszcze: jeśli autor nie umieścił informacji o licencji, to znaczy, że żadnej licencji nie udzielił, a zatem zdjęcia nie wolno dalej wykorzystywać. W takiej sytuacji jednak zawsze można napisać do autora bezpośrednio, by wyraził taką zgodę indywidualnie. Mail, czy wiadomość na Facebooku ze zgodą autora, będzie wtedy licencją indywidualną."

  Najpopularniejszą metodą pozyskiwania fotografii do projektów są tzw. banki zdjęć. Są strony zawierające tysiące różnych, dobrej jakości zdjęć (tzw. stocki) posegregowanych w różne kategorie z których można coś dla siebie wybrać. Do tego są bardzo tanie, a czasem wręcz darmowe. Gdzie więc tego szukać?

  Jest kilka miejsc, gdzie można znaleźć zdjęcia totalnie darmowe, jednak musimy się liczyć z tym, że tutaj wybór jest znacznie mniejszy. Z racji tego, że są darmowe - są również bardzo popularne i wiele firm z nich już skorzystało. Możemy więc nie być szczególnie oryginalni, jeśli okaże się, że dane zdjęcie ukazało się już w wielu materiałach reklamowych. Ale w przypadku zdjęć do kupienia również są spore szanse, że inne firmy już z nich skorzystały, ponieważ kupuje się je zwykle na licencji, a nie na własność. Mimo to wybór jest dużo większy i szansa na powtórzenie jest nieco mniejsza.

  Zacznijmy może od zdjęć darmowych. Większość z nich nadaje się do swobodnego użytku do strony www czy materiałów reklamowych, ale trzeba doczytać każdą licencję, by być pewnym. Najpopularniejszą licencją jest Creative Commons CC0 - która pozwala praktycznie na nieograniczone wykorzystywanie zdjęć i ich dowolną modyfikację bez wzmianki o autorach tych zdjęć. Drugi rodzaj, CC BY - wymaga podpisania zdjęcia nazwiskiem autora.

  Poniżej strony - agregatory zdjęć darmowych z różnych stron. Nie trzeba więc specjalnie dużo chodzić po Internecie - praktycznie większość znajdziemy na tych 4 stronach:


  1. Pexels

  Pexels

  2. Stock-up

  Stock-up


  3. The Stocks

  The Stocks

   

  4. Good Free Photos

  Good Free Photos

   

  5. LibreStock

  LibreStock

   

  Jeśli nie znaleźliśmy nic dla siebie na powyższych stronach, możemy szukać dalej w płatnych bankach. Z reguły jeśli dobrze poszukamy to można znaleźć zdjęcia w cenie ok. 20-50 zł za sztukę. Minus jest taki, że najczęściej w takich bankach trzeba kupić tzw. pakiet kredytów umożliwiający zakup kilku zdjęć naraz - nie można wtedy kupić jednego zdjęcia. Tak więc wydatek jednorazowy może być nieco większy, ale za to od razu zyskujemy dostęp do zdjęć, które przydadzą się w przyszłości.

  Najpopularniejsze płatne banki fotografii:

  1. istockPhoto
  2. Fotolia
  3. DepositPhotos

  Warto również przejrzeć mniej popularne bazy zdjęć, ale za to zawierające ciekawsze, bardziej nietypowe ujęcia, jak np. Stocksy

  Stocksy


  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

Skomentuj

Przeczytaj również

 • Jak znaleźć klientów w Google?

  Marketing i Branding, Internet

  Jak znaleźć klientów w Google?

  W jednym z poprzednich artykułów, pisałam o zaletach kampanii Google Adwords. Dzisiaj postaram się pokazać Ci, jak dowiedzieć się, które słowa kluczowe są najczęściej używane przez klientów w Twojej branży. Taka informacja to tak naprawdę pierwszy krok przed jakimkolwiek pozycjonowaniem czy startem kampanii w Adwords. To niezbędna czynność, jeśli chcesz odnieść sukces w wyszukiwarce. Tak pokrótce jeszcze na temat tego, jakie są zalety ze...
 • 21 błędów na stronie internetowej, przez które tracisz klientów

  Marketing i Branding, Internet, Sprzedaż

  21 błędów na stronie internetowej, przez które tracisz klientów

  Poprzez swoją pracę codziennie widuję rażące błędy na stronach internetowych, które projektują dla firm graficy-amatorzy. Zamiast skupić się na osiągnięciu konkretnych rezultatów, takich jak np. większa sprzedaż czy odpowiedni komunikat, firmy umieszczają strony zupełnie nie przemyślane i nieefektywne, myśląc kategoriami "wypozycjonuję, to sami przyjdą". Otóż nawet pojawienie się strony na pierwszym miejscu nie zmieni faktu, że jeśli strona nie...